A Módszerkocka a tanulás új megközelítésmódját nyújtja, mely az óvodáskori játéktól indulva az élethosszig tartó tanulás alappillére lesz. A Módszerkocka így a metatanulás, a tanulás tanulásának kezdő lépéseitől, a gondolkodás értékének és az alkotás élményének letéteményesévé válik.
A Módszerkocka a tanulás új megközelítésmódját nyújtja, mely az óvodáskori játéktól indulva az élethosszig tartó tanulás alappillére lesz. A Módszerkocka így a metatanulás, a tanulás tanulásának kezdő lépéseitől, a gondolkodás értékének és az alkotás élményének letéteményesévé válik.
A Módszerkocka tanulási és gondolkodási stratégiák kialakítását teszi lehetővé, miközben a kézírás, a grafikus tevékenység megkívánta pszichikus pályák kiépítésével a begyakorlott technikák készséggé, automatizmussá válnak. A Módszerkocka mindennapi gyakorlatba való beépítése által így észrevétlenül válik a tanulás kényszerből, kelletlen kötelességből érdekes, kreatív játékká.
KIADVÁNYAINK
„Coachinggal oktasd, játszani is engedd…”
A coachinggal támogatott tanulási helyzet játéktérként jelenik meg, ahol a szabad felfedezés által mindenki saját erősségének útját járja, mely által kevésbé erős oldalai is fejlődnek. „Coachinggal oktasd, játszani is engedd…”
Ezt kínálja a Módszerkocka-füzetek 2. részeként megjelent gyakorlati útmutató, mely a pozitív pszichológia eredményeire építve a coaching eszköztárának pedagógiai gyakorlatba történő beépítését mutatja be lépésről lépésre. Mindez a partnerség pedagógiája által nyer új formát.
Gyerekjáték a tanulás I.
A gyerekek tudnak tanulni, él bennük a kíváncsiság és a felfedezővágy. És igen, már ovisként érdemes ezekre építeni. Ha a játékospolcon helyet kap például a Módszerkocka, a közös alkotó tevékenység során eszerint választunk elfoglaltságot, természetes lesz számára, hogy később az évszámok vagy a kémialecke tanulásánál is ezt alkalmazza. Módszerkockával az 5-10 éveseknek 120 gyakorlatot kínálunk a játékos tanulásra, hogy minél hatékonyabb legyen az iskolai felkészülése a szabálytanulástól a szövegalkotásig.
Dobj egy kérdést + hívókártyák
Aki már annyira nyitott, hogy próbálkozzon, letérjen a kitaposott ösvényekről, és „játsszon” az anyaggal, már „gondolkodni tanul”. Az iskolában az ösztönös felfedezésvágyra sokszor nincs idő, hisz túl nagy az anyag, és mivel egyre különbözőbb felkészültséggel érkeznek a gyerekek a tudás házába, szinte lehetetlenség is mindenki számára használható tudást átadni. Mert az iskola a tudást átadja, nem a személyes tudáskonstrukciók kialakítására fókuszál. Pedig a tudásépítés olyan, mint a puzzle-játék: a már meglévő részekhez igazítjuk az új elemeket. Elhatározás kell, hogy hozzákezdjünk, kitartás, hogy befejezzük. A Módszerkocka hívókártyáival a puzzle-játék módjára építhető az új információ a már meglévő tudásrendszerbe. 48 gondolathívogató kártya, amit 5 éves kortól használhatunk, felső korhatár nincs, mert ha szokásunkká vált, később is magunknál tartjuk. Én például írás közben is használom, ha egy lépésnél elakadok, egy új irányra van szükségem. Az új ötletek a gondolkodás alappillérei. Új ötletekre van szükségünk a problémamegoldásban, az alkotásban, ahhoz hogy valamit jobbá tegyünk, vagy éppen hogy egyszerűsítsünk. Meg kell tanulni tudatosan használni az ötleteinket, ebben segít a Módszerkocka. A leghatékonyabb tanulási forma a kérdezés, így a hívókártyákkal az olvasónapló is olvasmányélményen alapul, a kreatív írás bővíti a kommunikációs eszköztárat, az érzelemnaplóval fejlődik az érzelmi intelligencia.
A kiadvány a Módszerkocka Hívókártyák leírását, a Nyomozónapló elkészítésének elveit, kérdéseit tartalmazza.